Чому нафту вимірюють в барелях і що таке «барель»?

Posted by Admin on 9-03-2015, 20:07 in Бізнес

Походження нафтового бареля як одиниці виміру обсягів видобутку нафти приховано в далекому минулому. Але дещо з історії нам все-таки відомо.

Нафту невеликими обсягами добували з найдавніших часів. І спочатку ніякої стандартної ємності для перевезення нафти не існувало. Десь нафту перевозили в дерев'яних бочках, десь - в бурдюках. Поки обсяги перевезення та торгівлі нафтою були незначними, це не становило великої проблеми.

Бурхливий розвиток нафтовидобутку в другій половині XIX століття призвело до найсильнішого дефіциту ємностей для зберігання і перевезення нафти. Для транспортування нафти використовувалися всі доступні бочки, різного призначення і розмірів. Оскільки ціну на нафту було зручно призначати за 1 бочку, то використання бочок різних розмірів доставляло покупцям великі незручності. Зі збільшенням обсягів торгівлі відсутність стандартної ємності при поставках нафти призводило до того, що процес підрахунку поставлених обсягів нафти ставав все більш тривалим і трудомістким.

У серпні 1866 в розпал нафтового буму на північному заході Пенсільванії жменька американських незалежних нафтопромисловців зустрілися в містечку Тітусвілле. Одне з питань, яке розглядалося на цій зустрічі, було узгодження стандартної тари для поставок нафти споживачам. У результаті обсяг в 42 галона був узгоджений в якості стандартного нафтового бареля.

Чому ж все-таки саме 42-х галон бочка стала стандартом в нафтовій галузі?

Вже до 1700-го року повсякденна практика в Пенсільванії і напрацьований досвід привели до того, що герметична дерев'яна бочка в 42 галона стала де-факто стандартним контейнером для перевезення риби, патоки, мила, вина, олії, китового жиру та інших товарів.

Бочки ємністю в 42 галона при заповненні їх нафтою мали якраз таку вагу, з яким міг впоратися один здорова людина. З бочками більшого розміру одній людині було вже не впоратися, а використання бочок меншого розміру було не так вигідно з економічної точки зору. Крім того, 20 бочок ємністю 42 галона ідеально поміщалися на типових, на той момент, баржах і залізничних платформах.

Таким чином, вибір бочки в 42 галона в якості галузевого стандарту був цілком логічним і природним кроком для ранніх нафтопромисловців. У 1872 році американська Асоціація виробників нафти офіційно затвердила бочку ємністю в 42 галона в якості стандарту.

В даний час нафта, звичайно, вже ні в яких бочках Забороняється транспортування. Її транспортують танкерами і по нафтопроводах. Але нафтовий барель в якості одиниці вимірювання так і залишився в практиці світової торгівлі нафтою.

Міф про блакитні барелі або Чому для позначення бареля використовується абревіатура «барель»?

Ще одне питання, яке довгий час не давав спокою: чому в позначенні бареля (барель) дві букви «б», хоча в англійському слові барель, тільки одна «б»?

Народна поголоска говорить, що така абревіатура зобов'язана своїм походженням словосполученню синій барель (блакитний барель). Справа в тому, що в ранній практиці компанії Стандарт Ойл було фарбувати свої бочки з нафтою в блакитний колір. Блакитна бочка була свого роду гарантією того, що її обсяг дорівнює 42 галона.

Хоча ця версія дуже широко поширена, насправді, це міф. Якщо копнути трохи глибше, то можна переконатися в тому, що абревіатура барель використовувалася задовго до зародження нафтової галузі і виникнення компанії Стандарт Ойл з її «святою синій барель». Різні документи, що супроводжують перевезення вантажів (меду, рому, китового жиру та інших товарів), підтверджують, що абревіатура барель використовувалася ще у вісімнадцятому столітті.

Існують й інші гіпотези про походження абревіатури за барель. Наприклад, деякі вважають, що барель використовувалася для позначення множини. Тобто один барель - це один BL, два бареля - це 2 за барель і т.д. Інші вважають, що абревіатура барель використовувалася для позначення слова «бочка» (бочка), щоб не плутати його зі словом «тюк» (тюк). Тобто 1 BL - це один тюк, а 1 барель - це одна бочка....

Відповідь на запитання: Чому нафту вимірюють в барелях і що таке «барель»?