Як приручити акулу? Дресирування акул

Posted by Admin on 19-03-2015, 21:52 in Тварини

Немає на світі істоти більш незалежної і волелюбної, ніж акула. Крім того, що ці хижаки в принципі ніколи не приручалися, вони ще й диявольськи небезпечні. Однак за деякими даними, дресирування акул все ж можлива. Як же навчити акулу трюкам і не потрапити при цьому в пащу зубастому учневі?

Довгий час акул вважали низько інтелектуальними тваринами, але дослідження Юджин Кларк, доктора Кейп-Хейзской морської лабораторії у Флориді, довели протилежне. В експерименті вчені використовували пару молодих лимонних акул, які чотири місяці перебували в лабораторному акваріумі.

Експеримент з дресируванням акул

Конструкція, яка застосовувалася для досвіду - досить проста: металевий диск, з прикріпленою до нього їжею, і дзвіночок. Спочатку Кларк кидала їжу близько диска, коли риба, намагаючись вхопити наживку, чіпляла диск, дзвонив дзвінок. Через кілька днів м'ясо закріпили по центру диска, щоб отримати його, хижаки повинні були натиснути острозубие рилом в середину металевого кола, і тоді також лунав дзвінок. Через 6 тижнів і диск, і звуковий сигнал лимонні акули асоціювали з прийомом їжі.

Потім експеримент вирішили ускладнити, і в воду опускали диск без м'яса. Роздобути його можна було тільки лише, натиснувши в центр конструкції, причому в цей момент м'ясо подавалося в іншій стороні акваріума і знайти його потрібно було за 10 секунд. Якщо хижаки не знаходили видобуток за заданий час - залишалися голодними.

Що ж вийшло?

Всього за тиждень пара лимонних зубастиків виробили асоціацію «диск - дзвінок - їжа». Значить, все-таки дресирування акул можлива, їх можна навчати?

Цікаво, що в одному акваріумі з лимонними акулами жили три акули-няньки. Так ось це зубасте тріо, не досягнувши великих успіхів в експерименті, навчилися красти їжу. Одна морська нянька дзвонила в дзвоник, а друга встигала за 10 секунд знайти жадану здобич.

Іноді риби віднімали їжу у сусідів або зривали м'ясо з диска, що не зателефонувавши в нього. Якщо лимонні чесно заробили собі їжу 731 разів, і вкрали один у одного всього 108 разів, то хитрюги-няньки заробили 106, і вкрали їжу 118 разів. Цікаво, що лимонні Акули не затівали бійок через видобуток.

Коли прийшла зима, і вода стала холодною, акули втратили інтерес до тренувань. Але вже через 10 тижнів у воду знову опустили блискучий диск і хижачки запросто виконали все, що було потрібно. Це говорить про те, що мозок акули здатний зберігати масу інформації, і пам'ять досить пластична, щоб запам'ятовувати необхідні дресирувальника дії. Виходить, що риби мало відрізняються від тих же собак, що виконують трюки за їжу.

У Чиказькому океанаріумі Джона Шедда теж захопилися дресируванням акул. Найбільш кмітливими виявилися добродушні котячі акули і, що дивно, чорні пілозубие акули - досить агресивні створення. Однак і ті, і ті за 2,5 місяці навчилися включати рилом підводні світильники: натиснула хижачка на кнопку - в акваріумі запалилася лампа, і дресирувальник кинув учениці м'ясо. У процесі навчання, акули навіть дозволяли годувати себе з рук!

Дресирування акул за російською методикою

Вкрай цікавою є дресирування акул, що проводиться в Санкт-Петербурзькому океанаріумі керівником водолазної служби Панчуком Сергієм. Водолаз плаває поруч з величезними хижими рибами, обіймає їх потужні тіла і безстрашно грає, як з кошенятами. У відповідь морські чудовиська миролюбно тикають вчителю в плече, руки, роблять стійку на долоні тренера. Як можливо приручити хижака, в природі якого - полювання на будь-яку живу істоту?

Виявляється, щоб дресирувати акул, необхідно чітко пам'ятати про основи їх фізіології та психології. Так, наприклад, на носі риб розташовані тисячі нервових рецепторів, тому сильне натискання на кінчик рила - досить болісно, ​​а погладжування, за твердженням акулячого вчителі, навпаки приємно.

Сергій притримує свого зубастого учня за кінчик рила, погладжуючи його, і вводячи таким чином, в стан трансу. Якщо акула раптом надумає рвонути - достатньо лише сильніше придавити на кінчик носа. Поступово дресирувальник перевертає акулу, ставлячи її в стійку на власній долоні.

Популярною є і вправа «заколисана акула», коли дресирувальник кладе рибину на руки і немов заколисує її. Цей трюк неможливий без уявлення про феномен «завмирання» акул - якщо різко перевернути хижачку на спину, вона дезорієнтується, в подібному стані її можна колисати і навіть безбоязно тягати за хвіст.

Щоб стати своїм серед двометрових чудовиськ водолазові доводилося годинами лежати на дні, спливаючи на поверхню, лише за тим, щоб поповнити запаси кисню. Потім він насмілився погладжувати пропливають гігантів, підгодовуючи їх. Після почав проводити перші трюки зі стійкою хижаків.

Як і інші ссавці, акули, всупереч своїй репутації, здатні впізнавати і навіть прив'язуватися до своїх тренерам, вони, судячи з усього, впізнають вчителів по запаху. Якщо дресирувальник їде, вони годинами кружляють біля бортика, незважаючи на прикорм інших біологів.

Чи означає це, що акули піддаються дресируванню?

Так, інтелект океанських хижаків дозволяє їм не тільки запам'ятовувати команди, але й імпровізувати самим. Єдине, що ніколи не забувають акулячі тренери, це те, що акули завжди залишаться акулами: потужними, сильними, нещадними. Тому дресирувальники ніколи не знімають металеві кольчуги, а їх руки прикрашають шрами від зубів вдячних учнів....

Відповідь на запитання: Як приручити акулу? Дресирування акул