Як поліпшити своє спілкування з людьми: Секрети гештальт-терапевтів

Posted by Admin on 7-09-2013, 01:34 in Психологія

Гештальт-терапія - це напрямок класичної психології. Її основною відмітною особливістю є вивчення ситуації «тут і зараз». Гештальт-психолог веде спостереження за клієнтом та на основі отриманих даних робить висновки.

Вам знадобиться:
- Аналіз промовиспіврозмовника;
- Самоаналіз.

Інструкція:
1. Зверніть увагу на власні відчуття або на поведінку вашого співрозмовника. Існує 5 захисних механізмів, що заважають повноцінному спілкуванню. Якщо ви виявите які-небудь з них у себе або у співрозмовника, вам буде легше подолати різні комунікативні труднощі. Першим подібним механізмом, що розглядаються в гештальт-терапії, є діфлексія. Вона притаманна багатьом людям і полягає у приховуванні справжніх проблем за абстрактними міркуваннями.

9. Щоб виявити діфлексію, проаналізуйте ваше спілкування. Якщо в процесі обговорення проблеми людина стала говорити монотонно, вам раптом стало тоскно і нудно, спробуйте перевести ваше спілкування на новий рівень. Задайте, наприклад, таке питання: «Спочатку мені було дуже цікаво, але раптом я відчув нудьгу. А що ти відчуваєш в даний момент? »

3. Якщо ваш співрозмовник сміється, розповідаючи щось сумне, запитаєте приблизно наступне: «Твоя історія навіває на мене сум. А на тебе? »Якщо людина почала розповідати про свої проблеми з начальником і раптом перейшов до абстрактних міркувань на тему, як навколо все погано, зупиніть його і запитаєте:« Що з тобою відбувається? Що ти зараз відчуваєш? »І т.п. Це допоможе зробити ваше спілкування більш довірчим.

4. Спробуйте простежити, чи немає механізму ретрофлексии у вашому спілкуванні. Ретрофлексия полягає в наступному: людина неусвідомлено виробляє дії, які б хотів спроектувати на співрозмовника. Як правило, це агресія або схвалення. Поспостерігайте за людиною: якщо, ведучи доброзичливий розмову з вами, він покусує губи, насуплівает брови, гризе нігті, заламує пальці, смикає себе за волосся і т.п., значить, він відчуває далеко не миролюбні почуття по відношенню до вас. Щоб допомогти співрозмовнику відкрито сказати про свої почуття, запитаєте у нього, наприклад, таке: «Коли ти гризеш нігті, що ти відчуваєш?»

5. Проаналізуйте ваше спілкування на присутність в ньому механізму проекції. Проекція полягає в тому, що людина приписує навколишнього світу свої почуття та емоції. І якщо він вважає, приміром, що всі родичі хочуть йому зла, все міліціонери крадуть, всі сусіди його ненавидять, згідно з вченням гештальт-терапевтів, потрібно спробувати з'ясувати, що відчуває сама людина по відношенню до цих людей. Запитайте його про те, як він ставиться до сусідів, родичів і т.д. Як стверджують психологи, така методика реально допомагає.

6. Наступним механізмом, на який варто звернути увагу, є інтроекція. Даний механізм є протилежністю проекції і полягає у вимові тверджень, закладених в свідомість іншими людьми. Приміром, людина часто говорить: «Я повинен бути чесним», «Я повинен бути хорошим другом», «Я зобов'язаний її любити» і т.п. Запитайте у співрозмовника, чи готовий він замінити дієслово «повинен» на «я хочу» або в даній ситуації більше підходить «я не хочу?» Допоможіть розібратися людині в його істинних бажаннях.

7. Останній захисний механізм, на думку гештальт-терапевтів, це - злиття. У цьому випадку людина ототожнює себе з кимось. Наприклад, він стверджує: «Ми вибрали телевізор, і він нам подобається». Попросіть співрозмовника замінити «ми» на «я» і запитайте, чи зможе він у цьому випадку стверджувати те ж саме? Відстеження злиття допомагає людині спілкуватися більш рівноправно.

8. Враховуйте той факт, що більшість людей користуються всіма перерахованими вище механізмами захисту в процесі спілкування. Але якісь з них можуть бути превалюючими у конкретного індивідуума. Долати їх варто потім, щоб розібратися, які саме емоції та почуття приховує той чи інший механізм. Адже мало хто хоче, щоб його спілкування було чисто формальним з відтінками фальші і недовіри....

Відповідь на запитання: Як поліпшити своє спілкування з людьми: Секрети гештальт-терапевтів