Як звертатися до батюшки

Posted by Admin on 7-09-2013, 01:34 in Культура & Суспільство

Форма звернення до християнського священнослужителю формувалася з початку існування самої релігії. Сьогодні, незважаючи на розкол, священиків православних, католицьких та інших храмів можна називати одними і тими ж титулами.

1. Західні фільми та деякі радянські вестерни прищепили думка, ніби католицьких священиків покладено називати «святий отець». Спробуйте звернутися до пастора в такій манері і відразу зрозумієте, в чому помилилися. Швидше за все, він приведе вам цитату зі Старого Завіту: «Ніхто не святий, окрім Бога». Ця форма неприйнятна в будь християнської церкви.

2. Традиційні форми звернення відображені в біографічних документах, записках учнів того чи іншого священика. Ознайомтеся з ними (наприклад, книга Мотовилова про о. Серафимі), особливу увагу приділіть формам звернення до святим старцям.

3. Слухайте живу мову. В особливості стежте за постійними відвідувачами церкви, які розбираються в порядках і правилах. Парафіяни, як правило, звертаються до священика в канонічній манері. Копіюйте її, використовуйте ті ж слова і звертання.

4. До звичайних священнослужителям, які мають тільки чин священика (не вище) застосовні формули: «отець Іоанн», «отче» (застаріла форма, так званий кличний відмінок). Допустимо звернення «Батюшка», до якого можна, але необов'язково додавати ім'я. Ці форми застосовні до священнослужителів і православної церкви, і католицької, і протестантської.

5. До архієреїв (єпископів, архієпископів) прийнято звертатися «владика», припустимо також називати повне ім'я. Однак, якщо ви випадково назвете високопоставленого служителя «батьком», критичної помилки не буде. Вам можуть зробити зауваження, але не більше того. У католицизмі ці звернення не використовуються.

6. Самі прохання і питання формулюйте простим, сучасною мовою. Батюшка - така ж людина, як ви, живе в тому ж світі. Йому будуть однаково зрозумілі висловлювання в архаїчній і простий формі, Але другий варіант доречніше....

Відповідь на запитання: Як звертатися до батюшки