Як зберегти російську мову

Posted by Admin on 9-08-2013, 04:20 in Культура & Суспільство

«О великий, могутній, правдивий і вільний російська мова! Не будь тебе - як не впасти у відчай при вигляді усього, що коїться дома? »Минуло багато років з тих пір, як І.С. Тургенєв вимовив ці слова, але й нині є від чого впасти у відчай: то реорганізація освіти, то реформа російської мови, то ЄДІ провалено. Тим часом у віртуалі підростає покоління людей, для яких рідна мова - це неузгоджені фрази без ком і граматичних основ. І як захистити від збідніння це вмістилище російського духу і генетичної пам'яті?

1. 1. Говоріть по-російськи.
Міжнародні відносини не стоять на місці, ширяться і множаться мовні зв'язки в різних сферах діяльності людей, від чого і плодяться запозичення. Їх вживання не потрібно панічно уникати, так як багато явищ були вперше позначені на мові країни-першовідкривача (ну не ми винайшли логістику, хіп-хоп, джаз), проте зловживати «заморськими дарами» теж не варто.
Іноземні слова часто мають російські аналоги, які осідають за межами мовної комунікації, адже здорово в розмові хвастнути знанням іноземних слів. А тим часом для російського вуха вони мають набагато менше ваги, ніж рідні. Погодьтеся «кілер» і «вбивця» розрізняються по емоційному забарвленню: якщо перше віддає книжково-кіношної вигадкою, то від другого проймає наскрізь. Екзотичний «карвінг» виявляється рідний і знайомій різьбленням. Модне слово «хобі» - це душевне російське «захоплення» справою, яка відводить (захоплює) від повсякденності.
Подібні мовні відхилення, звані варваризм, легко приживаються в мові, з їх допомогою мовець сподівається блиснути ерудицією, справити враження, а іноді пустити пил в очі. Але ефект може виявитися до смішного протилежним.

2. 2. Говоріть по-російськи грамотно.
Будьте гарним прикладом для молодого покоління! Практикувати рідну мову слід толково, зі знанням справи. Існують норми і правила, які необхідно поважати, бо вони - гарантія довговічності російської мови.
Його лексика багатошарова, багатозначна. Добре, якщо ви знайомі з усім її стилістичним багатством. Але це не дає підстави в будь мовної ситуації вимовляти будь-яке слово! Грамотність як раз і полягає в тому, щоб безпомилково визначити доречність вживаних слів: просторіччя не слід використовувати в доповіді про падіння чисельності популяції тушканчика.
Загальновідомі правила шкільної програми теж не варто порушувати: написане пером не вирубаєш сокирою. Особливо коли це - резюме на хорошу вакансію.
Незважаючи на небачений лібералізм останніх реформ російської мови, все ж пам'ятайте: в слові «балуватися» наголос на третьому складі, а в «жалюзі» - на останньому.

3. 3. Говоріть по-російськи за кордоном.
Навіть якщо ви поліглот і живете за кордоном безвилазно, все одно у вас знайдуться хоча б 1-2 російськомовних співрозмовника. Так не нехтуйте можливістю зайвий раз відчути смак рідної мови. Бути може, це останнє, що пов'язує вас з батьківщиною і пам'яттю предків.
Гідно спілкуватися іноземною мовою може тільки той, хто жваво розмовляє російською, усвідомлює принципи функціонування мови, вміє красиво і невимушено підшукувати потрібні слова.
Не соромтеся нових співвітчизників, навіть якщо вони не розуміють, навіщо вам за кордоном російську мову. Відступництво від коренів налякало б їх ще більше. Залучайте їх до своєї культури, говорите з ними на різних мовах і вчіться розуміти один одного. Нехай процвітає міжмовна комунікація.
Виховуйте двомовність у своїх дітей, у яких з вами різний отечество, щоб не стати для них уособленням чужою, ворожою культури.
Поки ви бережете і пам'ятайте російську мову, Росія з вами в будь-якому куточку світу....

Відповідь на запитання: Як зберегти російську мову