Як звертатися до статського радника

Posted by Admin on 24-07-2013, 09:06 in Культура & Суспільство

Статський радник - це громадянський (статський) чин 5-го класу, занесений в «Табель про ранги», що діяв на території Російської держави до 1917 року. Чин статського радника в Росії відповідав таким високопоставленим посадами, як віце-директор департаменту, віце-губернатор, голови казенної палати і чину бригадира армії або капітан-командора флоту. Як було прийнято правильно звертатися до статського радника?

1. Петром I був затверджений закон «Про порядок державної служби в Російській імперії »від 24 січня 1722 року. Раніше, в 1719 році, був підписаний документ «Табель про ранги», що описує чини за старшинством. В основі «Табелі про ранги» лежали аналогічні акти західноєвропейських країн, а також при створенні закону обов'язково бралися до уваги існуючі в той час чини. «Табель про ранги» був реформаторським документом, оскільки давав шанс талановитим людям нижчих станів своїми заслугами підвищити власний ранг у суспільстві.

2. «Табель про ранги» - це зведена таблиця, наочно проводить паралелі між військовими і придворними посадами з поділом на ранги. Визначалося 14 рангів. Статскому (йди цивільному) раднику відводилося в «Табелі» 5-е місце. Напроти нього вказувалися військові чини бригадира, капітан-командора, прем'єр-майора, Штер-крігскоміссара і придворні чини церемоніймейстера і камер-юнкери. Вища група чиновництва (з 1-го по 5-й клас), яку замикав статський радник, об'єднувала всі високопоставлену номенклатуру - вона-то і визначала курс політики Російської імперії. Статського радника мали особливі привілеї та солідні посадові оклади.

3. Звертатися до вищої номенклатурі слід було строго за рангом. Наприклад, слід було говорити «Ваше превосходительство» особам, що мали чин 1 і 2 класу, «Ваше превосходительство» - особам з чинами 3 і 4 класу. До осіб, що володів чином 5-го класу, а саме до статським радником, пропонувалося звертатися: «Ваше високородіє». Були прийняті ще звернення «Ваше високоблагородіє» і «Ваше благородіє» до осіб, дослужився до чинів 6-8 і 9-14 класів, відповідно.

4. Примітно, титулування в обов'язковому порядку поширювалося і на чоловік титулованих і чиновницьких особ. Так, дружину титулярного радника слід було називати її благородієм, а дружину статського радника - її високородіє....

Відповідь на запитання: Як звертатися до статського радника