Як поліпшити техніку читання у дитини

Posted by Admin on 28-06-2013, 23:40 in Сім'я & Відносини

З тим, що дитина читає недостатньо швидко для свого віку, стикаються багато батьків. У першому класі це ще не викликає великих проблем. Але надалі дитина може почати сильно відставати в навчанні. Тому починати працювати над технікою читання необхідно з того самого моменту, коли ви помітите, що вона недостатня. Це може з'ясуватися, наприклад, при перевірці. Кожен вчитель початкових класів проводитьїх регулярно.

Вам знадобиться:
- Розрізні азбуки;
- Кубики з літерами;
- Електронна книга;
- Збірники скоромовок:
- Збірник вправ артикуляційної гімнастики;
- Комп'ютер з текстовими редакторами;
- Реєстрація на шкільному форумі або в дитячій соціальній мережі.

1. З'ясуйте, як насправді читає ваша дитина. Як правило, техніка читання визначається по тому, наскільки швидко і виразно він читає вголос. Є діти, які навіть в першому класі читають про себе та чудово розуміють прочитане, але затинається і зволікають, якщо їх просять зробити це вголос. З'ясувати це досить просто. Дайте своїй дитині прочитати уривок і запитаєте, що ж він зрозумів. У цьому випадкуможна особливо не турбуватися, а проблема вирішується за допомогою гри. Якщо ви звикли читати з дитиною по вечорах казки, помінятися ролями. Нехай тепер він буде читцем, а ви - слухачем.

2. Якщо дитина погано читає і вголос, і про себе, причин тому може бути декілька. Можливо, він не зовсім зрозумів, яким чином букви складаються в слова. Може бути, сам процес читаннязабирає в нього стільки сил, що на розуміння сенсу їх вже не залишається. У цьому випадку допоможуть кубики з літерами, розрізні азбуки, ігри типу «Ерудит». Але спочатку визначите, наскільки у дитини розвинений фонематичний слух, і чи вміє він відрізняти звук від літери.

3. Запропонуйте вашому школяреві виконати кілька вправ. Напишіть небудь добре знайоме йому слово. Попросіть злічити, скільки в ньому літер. Це він напевно зробить з легкістю. Потім попросіть порахувати звуки. Якщо це викличе труднощі, поясніть, що буква - Це значок, що цим значком зовсім не обов'язково позначається звук. Запропонуйте визначити, які голосні і приголосні звуки є в слові, які звуки вимовляються м'яко. Повторюйте вправу періодично. Воно безпосередньо не пов'язане з технікою читання, дитина навіть не зрозуміє, що ви стурбовані тим, як він читає, а відповідно, не буде зациклюватися.

4. Велику користь можуть принести звукові моделі. Щоб навчитися їх складати, достатньо звичайної шкільної зошити в клітинку і набору олівців або фломастерів. Домовтеся, яким кольором ви будете позначати голосні, а яким - приголосні. Коли дитина навчиться робити це швидко і без помилок, ускладните завдання. Наприклад, запропонуйте різні кольори для м'яких і твердих приголосних, шиплячих, свистячих і т.д.

5. Переконайтеся, що ваша дитина правильно вимовляє всі звуки. Для техніки читання може виявитися важливою навіть легка дислексія. Наприклад, якщо дитина плутає два звуки, то він і при читанні буде мимоволі запинатися, коли потрібно вимовити один з них. Проконсультуйтеся з логопедом. Можливо, буде потрібно кілька занять, щоб позбутися цього недоліку.

6. Нерідкі випадки, коли дитина просто дуже повільно говорить. Можна трохи збільшити темп мови. Використовуйте скоромовки. Допоможе в цьому випадку і артикуляційна гімнастика. Не сподівайтеся повністю перевиховати свого флегматика, змінити природу не вийде, але навчити його вимовляти слова трохи швидше цілком реально.

7. Людина легше засвоює будь-яку дію, коли розуміє, що воно йому необхідно або як мінімум цікаво. Дитині вправи на техніку читання можуть здатися докучливими або занудними. Він повинен зрозуміти, навіщо йому потрібно читати. Інтересу до книг він може і не проявляти. Визначте, чим захоплюється ваша дитина, і дайте йому зрозуміти, що в книгах він може почерпнути потрібну йому інформацію. При цьому багато сучасні діти з недовірою ставляться до звичайних друкарським книгам, але їм може сподобатися електронна.

8. Текстовий редактор на комп'ютері у вас напевно є. Запропонуйте дитині пограти. Надрукуйте слово або фразу і запропонуйте прочитати. Потім помінятися ролями. Нехай дитина щось надрукує, а ви прочитайте, точно вимовляючи звуки. Спочатку фраза може бути абсолютно безглуздою, а в словах ви напевно знайдете величезну кількість помилок. Не сваріть свого учня. Він дуже швидко зрозуміє, що щось робить не так. Можна пояснити, що програма найчастіше підкреслює неправильно написані слова або ті, які їй невідомі. Корисно буде також «повчити» текстовий редактор новим словам. Але для цього дитина повинна навчитися їх правильно друкувати, а відповідно - і добре читати.

9. Використовуйте сучасні комунікаційні технології. Багато батьків вважають інтернет шкідливим заняттям, здатним відвернути школяра від навчальних занять. Для того, щоб онт приносив користь, їм потрібно грамотно користуватися. У розвитку техніки читання допоможуть в тому числі і соціальні мережі. Адже під час спілкування на форумі дитині потрібно прочитати повідомлення, зрозуміти його і зуміти відповісти, а це вже саме по собі здатне змусити його швидко читати. Виберіть відповідний ресурс, поясніть дитині правила спілкування, допоможіть зареєструватися та не залишайте нового користувача без уваги. Запитуйте, що нового він дізнався на форумі або в соціальній мережі, з ким познайомився. Ви і не помітите, як дитина почне читати дуже швидко....

Відповідь на запитання: Як поліпшити техніку читання у дитини